06/12/2022

Dlaczego spójność z wartościami się opłaca?

Jeden z moich klientów, nazwijmy go Alex, pojawił się na sesji kompletnie rozbity i silnie zestresowany. Właśnie przenoszono go do innego działu w dużej firmie. Nic, co go tam czekało nie wyglądało dobrze. Nie było to miejsce, gdzie mógłby się dalej rozwijać, nie zaspokajało jego ambicji, nie odpowiadał mu skład zespołu ani nowe stanowisko, które mu przypisano.

Nagle wszystko w jego precyzyjnie planowanej karierze mu się zawaliło. Jego oczekiwania runęły w gruzach. Stanął na krawędzi. Z jednej strony był przekonany, że musi zostać w firmie, żeby zrealizować swoje cele, utrzymać rodzinę, zachować ciągłość pracy, a z drugiej strony wszystko w nim krzyczało, że to w co zostaje wrzucony na siłę, kłóci się z jego potrzebami i osobowością.

Podczas sesji, przyjrzeliśmy się więc razem rożnym opcjom, spojrzeliśmy na sprawę z perspektywy, i… nic to nie pomogło, sprawy nie wyglądały lepiej.

Wtedy zapytałam go co jest w jego życiu ważne.

W tym momencie zaczął się zmieniać na twarzy, odprężać, wreszcie się uśmiechnął. Zaczął mi mówić o wszystkim co ma dla niego szczególne znaczenie, o swoich wartościach i marzeniach. Wyglądał jakby powracał do samego siebie.

I wtedy nastąpił przełom. Ten AHA moment, kiedy nagle otwierają się oczy i zaczynamy wszystko widzieć jasno. Kiedy odniósł się do swoich tego co jego dla niego ważne, wszystko wskoczyło na swoje miejsce. Bieg wydarzeń przestał go przerażać i znów zaczął patrzeć z optymizmem w przyszłość. Dlaczego? Bo wracając do swoich wartości, poczuł się zintegrowany jako człowiek. Wróciła mu siła i pewność siebie, przypomniało mu się czego naprawdę chce od życia. Wyszedł z sesji z nową energią i jasną wizją swoich działań.

Czy w dorosłym życiu zapominamy o wartościach?

Prawda jest taka, że w dorosłym życiu rzadko myślimy o wartościach, takich jak dzielenie się z innymi, poczucie bezpieczeństwa, uczciwość czy wolność. Słyszymy o nich w reklamach organizacji charytatywnych albo podczas świąt Bożego Narodzenia,  ale przestajemy myśleć o wartościach w kontekście swoich codziennych działań.

Tymczasem jedno proste pytanie, które moglibyśmy sobie zadać w wielu sytuacjach konfliktu czy niepewności „czy to co robię jest zgodne z moimi wartościami?” Rozwiązałoby mnóstwo problemów. Rozjaśniłoby nam w głowach i ułatwiło wybory.

Dlaczego? Bo spójność z własnymi wartościami to dla człowieka najważniejszy życiowy kompas.

O wartościach rozmawiało się w szkole średniej albo na studiach. Pamiętacie te filozoficzne dyskusje przy winie do białego rana o tym co jest ważne w życiu? Próbujemy nasze dzieci uczyć wartości, ale przy tym często zapominamy, ze to nasze własne zachowania są dla nich wyznacznikiem, wzorem. Pouczamy: „nie wolno obmawiać koleżanki za jej plecami”, a potem odkładamy słuchawkę telefonu i rzucamy na głos w domu: „co za idiota z tego naszego sąsiada”).

„W życiu liczy się nie sam fakt tego, że po prostu żyliśmy. Istotną różnicę robi to, co zrobiliśmy dla życia innych osób.” N. Mandela

Dlaczego przestrzeganie własnych wartości jest ważne?

  1. Bo pozwala nam dokonywać wyborów w wielu życiowych i zawodowych sytuacjach, i stawać w obronie tego w co wierzymy. To z kolei przekłada się na szacunek nas samych wobec siebie, na odwagę i na siłę wewnętrzną,
  2. Bo powoduje, że nasz wewnętrzny kompas jest stabilny. Cokolwiek się wydarza, my wiemy, jak się zachować, bo mamy świadomość tego co dla nas istotne. Nie płyniemy z prądem, nie dajemy sobą manipulować, prędzej czy później, stajemy w obronie samych siebie.
  3. Bo żyjemy świadomie. Wiemy, że to wartości są bazą w naszym życiu. Zastanawiamy się nad sobą i swoimi czynami. Wyciągamy wnioski z własnych zachowań, uczymy się na błędach. Wartości są źródłem wiedzy, mądrości, mają moc transformacji ku lepszemu życiu.
  4. Przestrzegając wartości w pracy łatwiej jest wyznaczyć kierunki działania. Mamy jasność co do tego, czego chcemy i do czego dążymy. Potrafimy krytycznie przyjrzeć się celom i działaniom firmy dla której pracujemy i na bieżąco weryfikować czy są spójne z tym, w co wierzymy.
  5. Kiedy przestrzegamy wartości stajemy się wzorem dla innych. Jeśli naszą wartością jest uczciwość, inni widzą, że nie kłamiemy, nie manipulujemy, nie wykorzystujemy czyichś osiągnięć dla własnych korzyści. To wzbudza szacunek innych do nas, buduje wzajemne zaufanie i sprawia, że najbliższe otoczenie nie jest wobec nas wrogie. A jeśli się zdarzy, że jest, to nie zachwieje to na długo naszej równowagi, bo mamy wewnętrzną siłę i poradzimy sobie w każdej sytuacji.
  6. Wartości sprawiają, że czujemy się wyjątkowi, pomagają nam wyrażać swój indywidualny charakter. Nie giniemy w masie i morzu przeciętności, bo wiemy czego chcemy. Motywują do działania i samodoskonalenia, sprawiają, ze potrafimy lepiej wykorzystywać swój własny potencjał.
  7. I wreszcie, bycie spójnym z wartościami daje nam gwarancję, że nie będziemy w życiu żałować, że czegoś nie zrobiliśmy, bo działaliśmy świadomie, w zgodzie z samymi sobą.

Jest ci ostatnio ciężko? To znaczy, że stoją za tym jakieś niespełnione potrzeby.

Zapytaj siebie samego: co jest dla ciebie ważne? Czy zakładasz maski w miejscu pracy, udając kogoś innego, czy pozostajesz sobą? Tylko mi nie mów „Tak, bo inaczej się nie da”. Naprawdę? A kto powiedział, że się nie da? Twoje wewnętrzne JA?

Z każdej sytuacji jest wyjście. Jeśli czujesz, że utknąłeś i nie wiesz jak ruszyć do przodu, daj mi znać. Porozmawiajmy o tym, co dla Ciebie ważne.

Zapisz się do newslettera